6,795,697 unikalne wizyty
Nawigacja
Odnośniki
podmiotowa strona BIP

Strona główna epuap

Nie wypalaj traw

Nie dla czadu

Powódź - ulotka

112

Fundusze pomocowe

Bezpieczne środowisko, Bezpieczny dom, Bezpieczny człowiek

www.termo.kujawy.psp.gov.pl

NFOS

http://www.wfosigw.torun.pl
WFOŚiGW w Toruniu

Podsumowanie działań po pożarze
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumował działania służb w związku z pożarem składowiska materiałów chemicznych we wsi Wszedzień. Za odpady i to miejsce odpowiedzialny jest Starosta, który w 2015 r. wydał zezwolenie dla jednej z firm. Część zanieczyszczeń w wyniku akcji gaśniczej trafiło do pobliskiego kanału. Robimy wszystko, aby nie trafiły one do jeziora– mówił.

W nocy z 28 na 29 maja 2018 r. wybuchł pożar składowiska chemikaliów we wsi Wszedzień (gm. Mogilno). Spaleniu uległo około 30% składu. Większość substancji pozostaje jeszcze do utylizacji. Od samego początku, jak podkreślał wojewoda, powołany został wojewódzki sztab kryzysowy.

Zaleciliśmy także powołanie sztabów kryzysowych na poziomie starostów, służb, wójtów, burmistrzów, aby zlokalizować miejsca, gdzie znajdują się inne tego typu składowiska. Starostowie mają do 8 czerwca dać informację jak to wygląda w poszczególnych powiatach, jakie działania oni podejmują i jakie zagrożenia widzą. Te sztaby kryzysowe są po to, aby takie działania podejmować. Celem jest jak najszybsze usunięcie odpadów z tego miejsca, ale jest to zadanie w głównej mierze starosty– stwierdził Mikołaj Bogdanowicz.

Opanowanie pożaru było zdaniem Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej gen. Janusz Halaka trudne z uwagi na to, że objęty ogniem był prawie cały plac składowy, a to jest tylko część całego składowiska.

Pierwsze działania jakie zostały podjęte, to gaszenie tego pożaru przy pomocy wody i piany ciężkiej, ale również działania w obronie budynków należących do składowiska. Zagrożenie było olbrzymie, temperatura ogromna, więc niebezpieczeństwo dla strażaków było bardzo duże– podsumował. Jednocześnie zaznaczył, że nocna akcja przebiegała bardzo sprawnie, a budynki leżące na terenie składowiska udało się uratować.

W akcji czynnie brała udział policja. Funkcjonariusze udrażniali drogi dla wozów straży pożarnej oraz zabezpieczali teren przed osobami postronnymi.

Nadzór nad miejscem zdarzenia trwa do dziś i będzie trwał do zakończenia czynności procesowych. Zajmujemy się też działaniami prewencyjnymi. Informujemy mieszkańców o zagrożeniu, rozdajemy ulotki. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mogileńskiego zadysponowałem policjantów z oddziału prewencji do realizacji czynności nadzorczych na tym terenie– tłumaczył I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, insp. Mirosław Elszkowski.

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) Elwira Jutrowska poinformowała, że stan zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby po pożarze chemikaliów jest na bieżąco monitorowany

WIOŚ od wczesnych godzin porannych podjął badania stanu środowiska. Były zadysponowane dwa samochody, które dokonały pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Zostały pobrane próby wody z rowu, który uchodzi do Jeziora Wiecanowskiego, żeby określić poziom zanieczyszczenia wód- tłumaczyła Jutrowska.

Badania stanu wody w Jeziorze Wiecanowskim prowadzi także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Jej dyrektor Jerzy Kasprzak na podstawie badań stwierdził, że nie doszło do zanieczyszczenia wody w obszarze kąpieliska. Prosi jednak o ostrożność i sprawdzanie aktualnych komunikatów o stanie wody.
Źródło: KPUW
Informacje o zdarzeniach
Kanał informacyjnyInstrukcja obsługi RSS

Rzecznicy prasowi

Na skróty
Rekrutacja do PSP
Przetargi
Informacja o składnikach majątku
Poprawa efektywności energetycznej
Wykaz rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż.
Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa
Sport
Sport pożarniczy
Wyniki
Rekordy
Regulaminy
Plażowa piłka siatkowa
IV Grand Prix PPS
III Grand Prix PPS
II Grand Prix PPS
Konkursy
OTWP
Zawody TFA
TFA
Poczta
Poczta Kujawy
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przetłumacz stronę